Olimpiada Wiedzy Technicznej
Wyniki I etapu OWT – lubelskie
w roku szkolnym 2022/2023
Lubelski Komitet Okręgowy OWT w Lublinie uprzejmie informuje, że roku szkolnym 2022/2023 trwa 49 edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej.
Celem OWT jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowania techniką, podnoszenie kultury technicznej, przygotowanie do podejmowania dalszego kształcenia i samodzielnego zdobywania wiedzy wśród młodzieży szkolnej.
OWT jest Olimpiadą ogólnej wiedzy o technice rozgrywaną trzystopniowo w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej. Obejmuje zagadnienia związane z przedmiotami podstawowymi: matematyką, fizyką, chemią oraz przedmiotami dotyczącymi budownictwa lądowego i wodnego, mechaniki, elektryki, elektroniki i energetyki, automatyki, informatyki itd.
Dobre wyniki uczniów uzyskane w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej są przepustką do najlepszych uczelni technicznych w Polsce.
____________________________________________________
Zgłoszenie udziału w OWT prosimy dokonać za pośrednictwem załączonego formularza, który należy przesłać do dnia 20 października 2022 r. na adres radanotlublin@op.pl
Terminarz:
zawody I stopnia (szkolne) 14 listopada 2022 roku
zawody II stopnia (okręgowe) 4 stycznia 2023 roku
zawody III stopnia (centralne) 1 kwietnia 2023 roku
Kontakt:
Sekretarz Lubelskiego Komitetu Okręgowego OWT w Lublinie
Władysław Sołopa
tel. 606 710 574
email: radanotlublin@op.pl
owt.enot.pl
Organizator Olimpiady: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT
Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki
1. Formularz zgłoszeniowy 49 OWT.docx
2. OWT_plakat_2022.jpg
3. Regulamin 49 edycji OWT 2022 2023.pdf
4. Terminarz i Opis Zawodów – 49 edycji OWT 2022 2023.pdf
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT NOT) w Warszawie jest organizatorem Olimpiady Wiedzy Technicznej (OWT) rozgrywanej we wszystkich 16 województwach. Posiada ona długą tradycję, gdyż pierwsza olimpiada została przeprowadzona w roku szkolnym 1974/1975. Aktualnie jest organizowana na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 Nr 13 poz. 125 z późn. zm.). Adresatem Olimpiady są uczniowie polskich szkół ponadpodstawowych interesujący się tematyką związaną z ogólnie pojętą techniką, zjawiskami fizycznymi i opisem matematycznym tych zjawisk umożliwiającym analizę działania urządzeń technicznych oraz ich projektowanie. Olimpiada Wiedzy Technicznej jest trzystopniowa. Rozgrywana jest w dwóch grupach tematycznych:
- elektryczno-elektronicznej
- mechaniczno-budowlanej
Obejmuje 3 obszary kształcenia wyodrębnione w Polskiej Klasyfikacji Działalności:
- budowlany
- elektryczno-elektroniczny
- mechaniczny i górniczo-hutniczy
Jak podaje strona macierzysta strona olimpiady https://owt.enot.pl/ „OWT zalicza się do 5 największych olimpiad pod względem ilości uczestników biorących udział w zawodach I stopnia. Przez kilka ostatnich lat ich liczba przekracza 10 tysięcy zawodników (w pierwszych edycjach było ich ponad 35 tysięcy!). Liczba szkół, które uczestniczą w Olimpiadzie wynosi ponad 500. Do zawodów II stopnia kwalifikuje się około 1000 zawodników z blisko 200 szkół, a w zawodach III stopnia (finałowych), bierze udział około 50 finalistów, z czego wielu zostaje laureatami OWT.”
Aby wziąć udział w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej należy skontaktować się z sekretarzem Komitetu Okręgowego OWT w Lublinie: