Sprawozdanie z Klubu Seniora przy Radzie NOT w dniu 09.10.2023 roku
W dniu 9.10.2023 r. w odnowionej sali Lubelskiego Domu Technika przy ul. Skłodowskiej 3 odbyło się spotkanie członków klubu. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Rady NOT informacją o śmierci kolegi Mariana Wojtasa zasłużonego żołnierza Batalionów Chłopskich autora monografii BCh na Lubelszczyźnie. Koledzy minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego.
Następnie przewodnicząca klubu – Zofia Matyka powołała zarząd klubu:
z-cą przewodniczącej i sekretarzem została – Elżbieta Słowikowska ,
księgową – Barbara Wygnaniec ,
członkami – Jadwiga Kobylańska- sprawy osobowe oraz pomocowe i Janusz Skorek sprawy gospodarcze .
Ustalono również zakres prac poszczególnych członków zarządu, a koleżanki i kolegów zobowiązano do uzupełnienia ankiet zgłoszeniowych do klubu i danych osobowych.
Przekazano informację o możliwości korzystania z biletów zniżkowych na koncerty organizowane przez Centrum Kultur w 2023 r. dla grup nie mniejszych niż 10 osób.
Podano również wiadomość o możliwości zorganizowania wycieczki do winnicy koło Janowca wieś Wojszyn .Zwrócono się z prośbą o podanie listy chętnych i ustalenie terminu wyjazdu.
Spotkanie odbywało się w miłej towarzyskiej atmosferze przy kawie, a solenizantom październikowym koleżanki i koledzy złożyli życzenia imieninowe.
Referat wygłosił Prezes NOT kol. Janusz Kobylański pt.” Walki o niepodległość żołnierzy pochodzących z Lubelszczyzny w latach 1918 – 1945”. Informacje dotyczyły przedwojennego dyplomowanego pułkownika Wojska Polskiego Piotra Wożniaka pochodzącego z Bystrzejowic koło Lublin i jego losów w II wojnie światowej. Ukończył on Liceum Realne im. Hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie, gdzie był aktywnym działaczem Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 r. jak większość studentów Uniwersytetu Warszawskiego wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego i walczył na Kresach Wschodnich.
W ocenie przełożonych był wybitnym oficerem sztabowym. Wraz z generałem Andersem tworzył Polskie Siły Zbrojne na terenach byłego Z.S.S.R. Przeszedł cały szlak bojowy Wojska Polskiego, walczył pod Monte Casino. Jako dowódca 16 baonu Strzelców Lwowskich, walczy w Apeninach. Pod Bolonią stracił nogę i po rekonwalescencji wrócił do swojej jednostki.
Po wojnie przeprowadził swoją jednostkę do Wielkiej Brytanii i tam pozostał aż do śmierci w1978 r.
Za swoje zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Lublin dn. 13.10.2023 r. Sporządziła: Zofia Matyka
ppłk. dypl. Piotr Woźniak