Historia

Działania zmierzające do powstania NOT na Lubelszczyźnie rozpoczęto z początkiem1950 roku.  Trzeba podkreślić, że Stowarzyszenie Techników Województwa Lubelskiego z chwilą powstania w kraju Naczelnej Organizacji Technicznej, zostało jej członkiem i reprezentowało na Lubelszczyźnie tę organizację wobec społeczeństwa i władz. W pracach zmierzających do utworzenia w Lublinie Oddziału Wojewódzkiego NOT brali udział  przedstawiciele wszystkich reaktywowanych po wojnie Stowarzyszeń i zorganizowanych nowych oddziałów Stowarzyszeń naukowo -technicznych tj. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji, Związek Mierniczych R.P (przekształcony później w Stowarzyszenie Geodetów Polskich), Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Stowarzyszenie Pracowników Technicznych Przemysłu Cukrowniczego, (które w kwietniu 1950r. połączyło się z nowym Stowarzyszeniem Techników Przemysłu Spożywczego, by po 7 latach wystąpić z niego i utworzyć Stowarzyszenie Techników Cukrowników) i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich- koło w Kraśniku Fabrycznym.

Zgodnie z decyzją Zarządu Głównego NOT, w dniu19 marca 1950 r. w dzisiejszej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej 4 w Lublinie odbyło się posiedzenie organizacyjne i wyborcze. Zarząd Główny reprezentował Bolesław Witwiński. Reprezentanci wszystkich Stowarzyszeń Naukowo -Technicznych Lubelszczyzny w liczbie 36, wybrali 11 osobowy Zarząd w pod przewodnictwem Stanisława Podkowy. Wielkie zasługi w pracach przy tworzeniu Oddziału ponieśli inżynierowie: Leonid Kacejko, Józef Kopanicki, Stanisław Siła-Nowicki, Stanisław Szramowicz, Cyprian Skwarek, Stanisław Podkowa, Franciszek Sapiecha i Jarema Wiśniowiecki.

Na mocy Zarządzenia Wojewody Lubelskiego z dnia 21 kwietnia 1950 r. uległo rozwiązaniu Stowarzyszenie Techników Województwa Lubelskiego, a jego majątek, składający się z lokalu przy ul. Chopina 8 z umeblowaniem i księgozbiorem (110 tomów i 112 czasopism), przejął Oddział Wojewódzki NOT w Lublinie.

Lokal ten przez kolejnych 11 lat, bo do roku 1961, był lubelskim centrum działalności kadry technicznej integrowanej przez NOT.

Podstawowym zadaniem organizacyjnym lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NOT, zadaniem wynikającym ze statutu Naczelnej Organizacji Technicznej, była koordynacja działań Stowarzyszeń Naukowo -Technicznych. Należy podkreślić, że na początku lat 50-tych

XX wieku poszczególne Stowarzyszenia były mało liczebne i jeszcze nie w pełni organizacyjnie ukształtowane. Z chwilą powstania Oddziału NOT liczyły one łącznie 669 członków tj.: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych –69, Związek Mierniczych R.P. (geodeci)-94, Stowarzyszenie Pracowników Technicznych Przemysłu Cukrowniczego-98, Stowarzyszenie Elektryków Polskich-100, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa-136, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji-154 i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Kraśnik-18.

Podkreślić warto, że już pod koniec 1950r. Stowarzyszenia te skupiały prawie 1400 inżynierów i techników. W okresie lat 1951-1954 organizują się inne branżowe środowiska inżynierskie i powstają: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszenie Inżynierów i  Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa, Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich. W roku 1955 inżynierowie przemysłu odzieżowego i skórzanego tworzą Stowarzyszenie Włókienników Polskich, a w latach 1957-59 powstają Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa i Polskie Zrzeszenie Inżynierów Techników Sanitarnych.

W 1962 roku organizują się wynalazcy tworząc Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji. W dwa lata później powstaje przy CPN Lublin, koło Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Przy Zakładach Azotowych w Puławach w roku 1966 tworzy się samodzielny, niezależny od lubelskiego, Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Po zmianach organizacyjnych w resorcie budownictwa, z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w latach 1968-69wyodrębnia się Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.W takim kształcie organizacyjnym wojewódzka struktura NOT funkcjonuje aż do roku 1975, w którym to, w miesiącu kwietniu powstaje koło terenowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, należące organizacyjnie do Oddziału warszawskiego. Dopiero w 1983 roku koło to przekształca się w samodzielny Oddział Wojewódzki. Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie to miało do 1963r.na naszym terenie swoją strukturę (koło zakładowe przy Kopalni Fosforytów „Annopol” w Annopolu). Reforma administracyjna kraju dokonana w 1975 roku spowodowała znaczne przemieszczenie kół zakładowych stowarzyszeń do nowych Oddziałów SNT w województwach: Biała Podlaska, Chełm, Siedlce, Tarnobrzeg, Zamość. Po upływie 7 lat zmieniony Statut Federacji, spowodował powstanie w miejsce Oddziałów Wojewódzkich, Rad Wojewódzkich. Wspomniane zmiany w Statucie SNT spowodowały, że w roku 1983 Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji w Lublinie otrzymuje status pełnoprawnego członka Federacji SNT-NOT i automatycznie wchodzi w struktury Rady Wojewódzkiej NOT. W lutym 1988 roku powstaje Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa. W tym stanie organizacyjnym działała Rada Wojewódzka NOT w Lublinie do lat 90-tych, w których to po latach powstały dalsze Stowarzyszenia takie jak: Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej, Towarzystwo Konsultantów Polskich i Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Wycen Nieruchomości. Aktualnie w skład NOT FSNT Rady w Lublinie wchodzą:

-Stowarzyszenie Elektryków Polskich
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych
-Stowarzyszenie Geodetów Polskich
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysły Naftowego i Gazowniczego
-Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa
-Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
-Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych
-Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości
-Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji

Skip to content